Választási információk

Tájékoztató az Európai Parlament tagjainak és a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek 2024. évi általános választásával kapcsolatos tudnivalókról

Az Európai Parlament tagjainak és a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásának időpontja: 

2024. június 9.
/30/2024. (III. 12.) KE határozat/

Azt a választópolgárt, aki 2024. április 3-án a szavazóköri névjegyzékben szerepel, a Nemzeti Választási Iroda értesítő megküldésével tájékoztatja 2024. április 19-ig a szavazóköri névjegyzékbe vételről. /a választási eljárásról szóló 2013. évi XXXVI. törvény (a továbbiakban: Ve.)115. § (2) bekezdése/

A választási iroda készíti el az értesítőt és adja át vagy küldi meg annak a választópolgárnak, aki 2024. április 3-át követően kerül a település szavazóköri névjegyzékébe.
/Ve. 116. § (1) bekezdés/

Választójog:

– Minden nagykorú magyar állampolgárnak joga van ahhoz, hogy az országgyűlési képviselők, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint az európai parlamenti képviselők választásán választó és választható legyen.
– Az Európai Unió más tagállamának magyarországi lakóhellyel rendelkező minden nagykorú állampolgárának joga van ahhoz, hogy a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint az európai parlamenti képviselők választásán választó és választható legyen.

– Magyarországon menekültként elismert vagy huzamos tartózkodási jogosultsággal rendelkező minden nagykorú személynek joga van ahhoz, hogy a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán választó legyen.

– A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán a választópolgár lakóhelyén vagy bejelentett tartózkodási helyén választhat. A választópolgár a szavazás jogát lakóhelyén vagy bejelentett tartózkodási helyén gyakorolhatja.
– Nem rendelkezik választójoggal az, akit bűncselekmény elkövetése vagy belátási képességének korlátozottsága miatt a bíróság a választójogból kizárt. Nem választható az Európai Unió más tagállamának magyarországi lakóhellyel rendelkező állampolgára, ha az állampolgársága szerinti állam jogszabálya, bírósági vagy hatósági döntése alapján hazájában kizárták e jog gyakorlásából.
/Magyarország Alaptörvénye XXIII. cikk (1)-(6) bekezdés/

A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán
– a választópolgár bármely választókerületben választható,
– nem választható, aki jogerős ítélet alapján szabadságvesztés büntetését vagy büntetőeljárásban elrendelt intézeti kényszergyógykezelését tölti.
/a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló 2010. évi L. törvény (a továbbiakban: Övjt.) 1. § (2)-(3) bekezdés/

Szavazóköri névjegyzéket érintő kérelmet 2024. április 4. napjától lehet benyújtani.

Átjelentkezéssel történő szavazás: (szavazóköri névjegyzéket érintő kérelem)

– Átjelentkezésre irányuló kérelemben a választópolgár az Európai Parlament tagjainak választására bármely magyarországi vagy külképviseleti szavazókört megjelölheti.

– A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán átjelentkezéssel kizárólag a tartózkodási helyén szavazhat a választópolgár, ha a választás kitűzését megelőzően legalább harminc nappal (legkésőbb 2024. február 11-ig) létesítette az adott tartózkodási helyet.

A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán külképviseleti választási iroda nem működik. /Ve. 304. §/

Határidő:

Átjelentkezésre irányuló kérelmet legkésőbb 2024. május 31-én 16.00 óráig kell benyújtani.

– Az átjelentkező választópolgár a benyújtott kérelmét 2024. május 31-én 16.00 óráig módosíthatja, 2024.  június 7-én 10.00 óráig visszavonhatja.

Mozgóurna iránti kérelem: (szavazóköri névjegyzéket érintő kérelem)
– A mozgóurna iránti kérelmet a szavazóköri névjegyzékben szereplő, mozgásában egészségi állapota vagy fogyatékossága miatt gátolt választópolgár nyújthatja be.
A választópolgár mozgóurna iránti kérelmet

a) a Nemzeti Választási irodához

aa) elektronikus azonosítással elektronikus úton 2024. június 7-én 10.00 óráig,

ab) elektronikus azonosítás nélkül elektronikus úton 2024. június 5-én 16.00 óráig,

b) a helyi választási irodához

ba) elektronikus azonosítással elektronikus úton 2024. június 7-én 10.00 órát követően 2024. június 9-én 12.00 óráig,

bb) levélben 2024. június 5-ig,

bc) személyesen vagy kézbesítési meghatalmazott útján 2024. június 7-én 10.00 óráig,

c) az illetékes szavazatszámláló bizottsághoz kézbesítési meghatalmazott útján vagy meghatalmazással nem rendelkező személy általi kézbesítésével 2024. június 9-én 12.00 óráig

nyújthat be. [Ve. 103. § (2) bekezdés]


– A mozgóurna iránti kérelemnek a Ve. 92. § (1) bekezdés a) pontjában foglalt (választópolgár neve, születési neve, születési helye, anyja neve, személyi azonosítója) adatokon túl tartalmaznia kell a szavazókör területén lévő tartózkodási helyét, ahová a mozgóurna kivitelét kéri, ha az a magyarországi lakcímétől eltér, valamint a mozgóurna-igénylés okát.
/Ve. 103. § (1)-(3) bekezdés/

Fogyatékossággal élő választópolgárok segítése: (központi névjegyzéket érintő kérelem)
A fogyatékossággal élő választópolgár a következő segítséget igényelheti választójogának gyakorlása érdekében:

– Braille-írással készült értesítő megküldése,
– könnyített formában megírt tájékoztató anyag megküldése,
– Braille-írással ellátott szavazósablon alkalmazása a szavazóhelyiségben és a mozgóurnás szavazás során,
– akadálymentes szavazóhelyiség alkalmazása.
/Ve. 88. §/

A fogyatékossággal élő választópolgár a Ve. 88. § c.) pontja szerinti segítséget 2024. május 31-én 16.00 óráig igényelheti.

A Csökmőn a szavazóhelyiségek mindegyike akadálymentes.

A magyarországi lakcímmel rendelkező választópolgár a központi névjegyzékkel kapcsolatos kérelmet,
– személyesen vagy kézbesítési meghatalmazott útján a lakóhelye vagy tartózkodási helye szerinti helyi választási irodához vagy
– levélben, ügyfélkapun vagy a választások hivatalos honlapján keresztül a lakcíme szerinti választási irodához nyújthatja be.
/Ve. 91. § (1) bekezdés/

Szavazóköri, valamint központi névjegyzéket érintő kérelem a Nemzeti Választási Iroda www.valasztas.hu hivatalos honlapján online benyújtható vagy postai úton történő benyújtáshoz a formanyomtatvány pdf formátumban a honlapról letölthető.

A Helyi Választási Iroda postacíme: 4145 Csökmő, Kossuth u. 109.

A Helyi Választási Iroda e-mail címe: csokmo.titkarsag@gmail.com

Csökmő, 2024. április 3.

Fülöpné dr. Kerti Judit
HVI vezető

Tájékoztató a nemzetiségi önkormányzati képviselők 2024. évi választásával kapcsolatos tudnivalókról

Nemzetiségi önkormányzatok települési, területi és országos szinten működhetnek.

Települési nemzetiségi önkormányzati képviselők választása az alábbi esetekben kerül kitűzésre:

 • Ha településen az adott nemzetiséghez tartozó személyek száma – a legutóbbi – 2022-es – népszámlálásnak az adott nemzetiséghez tartozásra vonatkozó kérdéseire nyújtott adatszolgáltatás nemzetiségenként összesített adatai szerint – a 25 főt eléri.

• Ha településen a nemzetiségi önkormányzati képviselők előző általános választását követően az adott nemzetiség települési önkormányzata megalakult, és az adott nemzetiséghez tartozó személyek száma – a 2022-es népszámlálásnak az adott nemzetiséghez tartozásra vonatkozó kérdéseire nyújtott adatszolgáltatás nemzetiségenként összesített adatai szerint – a 20 főt eléri. • Ha településen nemzetiségi köznevelési intézmény, nemzetiségi szakképző intézmény, vagy nemzetiségi nevelésben-oktatásban részt vevő köznevelési intézmény működött az általános választás évét megelőző év december 1-jén.

A Nemzeti Választási Bizottság a nemzetiségi önkormányzati képviselő választást az Európai Parlament tagjainak és a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásának időpontjára: 2024. június 9. napjára tűzte ki.

A magukat valamelyik nemzetiséghez tartozónak valló választópolgárok 2024. május 31-én 16.00 óráig kérhetik felvételüket a nemzetiségi névjegyzékbe.

Az, aki nem szerepel a nemzetiségi névjegyzékben, nem szavazhat a nemzetiségi képviselők választásán, és jelöltként sem indulhat azon. A nemzetiségi névjegyzékből való törlésüket szintén 2024. május 31-én 16.00 óráig kérhetik a választópolgárok.

A polgármester-választáson és a települési önkormányzat képviselő-testülete tagjainak választásán nemzetiségi jelöltnek minősül a nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény (a továbbiakban: Njtv.) szerinti nemzetiségi szervezet jelöltje – vagy több, azonos nemzetiséget képviselő nemzetiségi szervezet által állított közös jelölt –, ha

• a nemzetiségi névjegyzékben szerepel,

• a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, továbbá a nemzetiségi önkormányzati képviselők megelőző két általános választásán, valamint az azokat követő időközi választásokon nem volt más nemzetiség nemzetiségi jelöltje, továbbá

• nyilatkozatot tesz arról, hogy

– a nemzetiség képviseletét vállalja,

– a nemzetiségi közösség nyelvét beszéli, kultúráját és hagyományait ismeri.

A települési nemzetiségi önkormányzati képviselők száma három fő, ha a nemzetiségi névjegyzékben szereplő választópolgárok száma a választás kitűzésének napján a településen kevesebb mint száz fő.

A nemzetiségi önkormányzati választáson kizárólag valamely területi választási bizottság vagy a Nemzeti Választási Bizottság által jelölő szervezetként jogerősen nyilvántartásba vett nemzetiségi szervezet állíthat jelöltet. A közös jelöltet, listát állító jelölő szervezeteknek külön-külön kell nyilvántartásba vetetni magukat. A jelölő szervezet nyilvántartásba vételét leghamarabb a nemzetiségi választás NVB általi kitűzését követően lehet kezdeményezni a P5 nyomtatványon.

A független nemzetiségi jelölt fogalmát nem ismeri hatályos jogrendszerünk.

A nyilvántartásba vétel feltétele, hogy a nemzetiségi szervezet a civil szervezetek bírósági nyilvántartásában szerepeljen, továbbá, hogy az egyesület alapszabályában – a nemzetiségi önkormányzati választás évét (2024) megelőzően legalább 3 éve, tehát 2021. január 1-jétől – rögzített célja legyen az adott nemzetiség képviselete

A jelölő szervezetet a bírósági nyilvántartás szerint képviseletre jogosult személy jelentheti be.

A nemzetiségi szervezet jelölő szervezetkénti bejelentését legkésőbb 2024. május 2-a 16.00 óráig teheti meg. A nemzetiségi szervezet nyilvántartásba vételéről szóló határozat a döntést követő 3. nap 16 órakor emelkedik jogerőre. A jogerőre emelkedést követően kérhető ki az ajánlóív.

A nemzetiségi jelölt-, illetve listaállítás feltétele a jogszabályban meghatározott számú ajánlás gyűjtése, melyet kizárólag az adott nemzetiségi névjegyzéken szereplő választópolgártól gyűjthető az ajánlási időszak alatt. A települési nemzetiségi önkormányzati képviselő jelöléséhez a nemzetiségi névjegyzékben a választás kitűzésének napján szereplő választópolgárok öt százalékának, de legalább öt választópolgárnak az ajánlása szükséges.

A nemzetiségi önkormányzati választással kapcsolatos kérelmek benyújthatóak online a www.valasztas.hu internetes oldalon, vagy személyesen, illetve kézbesítési meghatalmazott útján bármelyik helyi választási irodában.

A Helyi Választási Iroda postacíme: 4145 Csökmő, Kossuth u. 109.

A Helyi Választási Iroda e-mail címe: csokmo.titkarsag@gmail.com

Csökmő, 2024. április 3.

Fülöpné dr. Kerti Judit
HVI vezető

Megszakítás